Przepisy
Prezentujmy atrakcje kulinarne rodem ze Szwajcarii Raclette i Fondue. Te oryginalne dania serowe znalazły entuzjastów w wielu krajach. Wyborny smak topionego sera oraz sposób jego podania integruje biesiadników łącząc rozkosze podniebienia z przyjemnością kulinarnej zabawy. Goście zebrani przy stole wokół wspólnego „garnka” stają się aktorami kreującymi smaczną i niepowtarzalną atmosferę. Polecamy Raclette i Fondue które zapewniają radość wspólnego gotowania i jedzenia na wszelkie okolicznościowe spotkania.
Przykładowe przepisy na “klasyczne raclette”:
„Przepis podstawowy”
Zakąski:
Kiedy zbiera się duża grupa chętnych na raclette, przestoje na początku oraz pomiędzy partiami serwowanego raclette są nieuniknione. Radzimy podać wyroby garmażeryjne, kiełbasy lub szynkę z ciemnym chlebem jako dodatek.
Raclette i dodatki:
Należy założyć 200-300g sera raclette na osobę. Raclette podaje się tradycyjnie z gotowanymi ziemniakami, korniszonami i piklowaną cebulką. Dodatki są kwestią fantazji gospodarza, który może podać zarówno grzyby lub warzywa piklowane jak i mieszankę ziół. Sam ser doprawiany jest świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Do raclette polecamy schłodzone, wytrawne białe wino lub herbatę.
„Polenta raclette”
Zamiast ziemniaków, można podać polentę jako dodatek do głównego dania. Pełna łyżka wystarczy na porcję raclette. Polentę można podać schłodzoną lub usmażoną i chrupiącą. Smacznym dodatkiem mogą być grzybki z patelni lub marynowane.
„Raclette dla dzieci”
Dzieciom zazwyczaj brakuje cierpliwości w czekaniu na swoją porcję raclette, szczególnie przy stole pełnym ludzi. Proponujemy dzieciom podać raclette z całego sera bezpośrednio na kromce chleba.
„Raclette z boczkiem”
Sposób na wyjątkowe i pikantne raclette podane z cienkimi plastrami smażonego boczku. Najlepiej użyć boczku suszonego na powietrzu lub wędzonego w plastrach o grubości ok. 1mm i szerokości 2-3cm. Usmaż boczek na ciemny kolor i podaj z raclette.
Fondue serowe:
Aby przygotować fondue serowe należy garnek uprzednio natrzeć od wewnątrz czosnkiem. Gotujemy w nim białe wino i w odpowiednich proporcjach dodajemy pokrojone sery, tak aby po rozpuszczeniu, dały jednolitą, gęstą masę. Oczywiście danie wymaga dodanie aromatycznych ziół, a ich skład zależy od przepisu lub kantonu skąd pochodzi dana wersja potrawy. Nie zapomnijmy dodać też kieliszeczka kirszu (wiśniówki), można też dodać trochę mleka aby poprawić konsystencję.
Przykładowy przepis (2-4 osób):
- 350 gr sera Emmentaler
- 150 gr sera Gruyere
- białe wino
- mąka kukurydziana, mleko, wiśniówka
- pieprz i starta gałka muszkatołowa